Bugun...GGYC’DEN GÖRKEMLİ KONGRE

Gazipaşa Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti, görkemli bir törenle ilk kongresini yaptı ve hizmet binasının açılışını gerçekleştirdi.

facebook-paylas
Güncelleme: 31-12-2017 07:24:48 Tarih: 30-12-2017 21:52

GGYC’DEN GÖRKEMLİ KONGRE

Hüseyin Bilgiç İş Merkezinin 3. Katında gerçekleşen kongreye İlçe Kaymakamı Nurullah Kaya, Belediye Başkanı Dr. Adil Çelik, İlçe Emniyet Müdürü Tayfun Ilgaz, siyasi parti temsilcileri ile Sivil Toplum Kuruluşu temsilicileri, çok sayıda gazeteci ve ilçe halkı katıldı.

Tek liste ile gidilen kongre sonrasında Gazipaşa Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti (GGYC) başkanı seçilen Yakup Kocabaş, yaptığı konuşmada, meslek yaşamında pek çok ilke imza attığını belirterek, “Söylediğim gibi gazetecilik mesleğimde 24. yılındayım. 1994 yılında  ilçeye kurduğum ilk Radyo Televizyon ile medya sektörüne girdim. 2001 yılında ilçemi ilk ofset gazeteyle tanıştırdım.  17 yıldır da günlük gazetede çıkarıyorum. Meslek hayatıma başladığımda bir tek Yusuf ağabeyimizin gazetesi vardı, bir de Cemil Şahin vardı gazeteci olarak. Yanlış hatırlamıyorsam 1971 yıllarından bugüne gazete çıkarıyor Yusuf Şanlı ağabeyimiz. Mesleğe  girdikten sonra Gazipaşa’da bir temsilcimiz ol diyerek beni Alanya Gazeteciler Cemiyeti’ne üye yaptılar. Sağolsunlar, zaman zaman Alaya Gazeteciler Cemiyeti’nin yönetiminde de görev aldım. Mehmet Ali Dim’e bugüne kadar bizler için verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. Ama bugüne kadar geçen süreç içerisinde içimde hep ir uhde vardı. Neden benim ilçemde bir cemiyet olmasın dedim. Sayımız yetersiz olduğu için bu hayalim gerçek olamamıştı. O günlerde ilçedeki gazeteci sayısı 3’ü geçmezdi. Ahmet Arslan, Cemil Şahin ve Yusuf Şanlı ağabeyimiz ile sınırlıydı sayımız. Cemiyeti kurmak bugüne nasipmiş. Bu cemiyetin kuruluş aşamasında manevi desteği olan Adil Çelik Başkanıma teşekkür ediyorum. Bizlere katkısı çok büyük” dedi.

Kendisine başkanlı görevi veren meslektaşlarına teşekkür eden Kocabaş, “Beni bu göreve layık gören gazeteci ve yazar arkadaşlarıma birkez daha teşekkür   ediyorum. Yıllardır hayalimdi ilçemde basın mesleğinde çalışanlarla çalıştıranları bir arada toplamak. Gazetecilerin mesleği, sosyal ve ekonomik haklarını korumak ve geliştirmek, aralarındaki  dayanışmayı artırmak, toplum içindeki onur ve değerini artırıcı yönde tedbirler almak ve gazetecilerin haklarını her platformda savunmak için bir cemiyet kurmak. Nihayet Yüce Allah’ım bana nasip etti. Gazeteci ve yazar arkadaşlarım bana bu cemiyetin başkanlık görevini vererek bu onuru yaşattırdılar. Onları Allah'ın izniyle mahcup etmeyeceğim” diye konuştu.

1971 yılından bu yana aralıksız gazete çıkaran Av. Yusuf Şanlı, Kocabaş’ın ardından söz aldı. Gazipaşa’da ilk gazeteyi çıkaran kişi olduğunu beliren Şanlı, “Ben gazete çıkarırken Antalya genelindeki gazetelerin sayısı 3’ü geçmezdi. O gün kurduğumuz gazeteyi bugün hala yaşatıyoruz. Hatta ikinci bir gazetemiz olan Selinus Gazetesi de devam ediyor. Bu gazeteler için bir matbaa kurdum. Gazetelerimizde, halkımızın prensiplerine ters düşen bir davranışın sergilenmediğini düşünüyorum. Halkımızın gösterdiği ilgiye de çok çok teşekkür ederim.  Gazipaşa basınını daha çok çevresiyle yakınlık duyması için bu cemiyet kuruldu. Bu cemiyetin gelişmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız.

Şanlı’nın ardından GGYC üyesi İsmet Özalp en son yazdığı 1049’uncu şiirini okudu. Özalp’ın şiiri davetlilerde büyük alkış aldı.

Cemiyetin kuruluşunda önemli katkıları bulunan Gazipaşa Belediye Başkanı Dr. Adil Çelik de “Yakup Bey bize ilk kez bu taleple geldiğinde biz onu cesaretlendirdik. Bize düşen ne varsa Gazipaşa Belediyesi  olarak yapmaya hazır olduğumuzu söyledik. Onlarda bu cesareti göstererek ilk defa Gazipaşa’da Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyetini kurdular. Ben kendilerini ve tüm yönetim kurulunu ve üyelerini kutluyorum. İlçemize hayırlı uğurlu olsun. Basın demek özgürlük demektir. Basın varsa özgürlük vardır. 19 ilçe içerisinde nüfusuna göre en fazla gazetenin yaşadığı ilçe Gazipaşa. Yusuf amcanın neredeyse bizim yaşımıza eşit gazeteciliği var. Ben ülke genelindeki gazetelere göz gezdirdim, 50 yıldır gazetesi olan ilçeler çok nadir. İnşallah Yusuf ağabeyin taşıdığı bu bayrağı genç gazeteciler devralır. Biliyorsunuz biz Alanya’da Antalya’da İstanbul’da ne varsa Gazipaşa’da da olsun istiyoruz. Ben umuyorum inşallah diğer ilçelerde, illerdeki yazarlarımız ve gazetecilerimiz de bu cemiyete üye olur. Ben buradan bir kez daha Yakup bey ve ekibini  kutluyorum, bize düşen ne varsa yapmaya hazır” dedi.

Son olarak davetlilere seslenen Kaymakam Nurullah Kaya ise basının gücüne işaret ederek, “Bizler yönetici olarak hizmet verirken yapılan güzellikleri paylaşmak, eksikleri göstermek birilerinin görevidir. O da kamu hizmeti adına hele hele yerelde, taşrada yerel basınımız bunu en güç şartlarda yapmaktadır. Gazipaşa’da değerli büyüğümüz Yusuf Şanlı öncülüğünde bu hizmet yıllardır diğer basın kuruluşlarımızla birlikte devam ediyor. Ben bu cemiyette görev alan tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Gazeteciliği yaparken toplumun dinamiklerini göstermek, anlatmak, hatayı göstermek, düzeltmek adına yardımcı olma görevinde görev alan kardeşlerimizi, hem kendi gazetecilik anlayışlarını gösteren hem de bilgi birikimleriyle destek olma adına böyle bir cemiyetin Gazipaşa’ya kurulmasına vesile olmaları bizleri ziyadesiyle memnun etti. Bu konuda Gazipaşa Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti’ne yazarlarımızın da dahil edilmesi, bu kervana katılması, ayrıca güzel bir olay, alkışlanacak bir olay. Cemiyetinizin ilçemize, basınımıza ve halkımıza hayırlara vesile olmasını diliyorum, nice yıllara inşallah, Allaha emanet olun” dedi.

Konuşmaların ardından İlçe Müftülüğü personeli Fatih Yıldırım’ın duasıyla cemiyet binası hizmete açıldı. Kaymakam Kaya, Başkan Çelik ve İlçe Koordinatörü Büyükakça birlikte cemiyet binasını gezip GGYC Başkanı Kocabaş’tan bilgi aldı. İlgili Galeri

Bu haber 1116 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI