Bugun...


Psikolojik Danışman Fatma Özçelik

facebook-paylas
ANNE-BABALAR DİKKAT! ÇOCUĞUNUZUN ARKADAŞ ÇEVRESİ NASIL ?
Tarih: 29-04-2019 17:54:00 Güncelleme: 29-04-2019 17:54:00


Çocukluktan yaşlılığa tüm yaş dönemlerinde arkadaşlar ve sosyal çevre bir gereksinimdir. Sonuçta insan sosyal bir varlıktır ve sosyalleşmek insanın psikolojik olarak iyi olmasını sağlar. Peki arkadaşlar hayatımızı nasıl etkiliyor ?

Genelde arkadaşlarımız bize benzeyen, benzer tarzda hobileri olan kişilerdir. Fakat ergenlik, tam kişiliğin oturduğu, döneminde edinilen arkadaşlıklar pek seçici ilişkiler değildir. Çocuğun sosyal ortamında kimler varsa çocuk onlar içinden bir seçim yapar ya da seçilir. Okul ortamında bu seçme durumu daha da azalır.

Küçük yaştaki bir çocuk arkadaş edinme konusunda sınırsızdır. Herkesle iletişim kurmalı sosyalleşmelidir. Fakat ergenlikle beraber çocuğumuz risk grubuna dahil olmaya başlamıştır. Kötü alışkanlıklar ile tanışması çok uzun sürmeyecektir. Bu kötü alışkanlıklar ile arkadaşları aracılığıyla tanışır. Bu dönemde meraklı olan çocuk her şeyi denemek isteyebilir. Veya arkadaş ortamından dışlanmamak için kötü alışkanlıklara yönelebilir.

Peki Ne Yapılmalı ?

Öncelikle “Ben çocuğumla arkadaş gibiyimdir.” cümlesini unutalım. Çocuklarımızla etkili iletişim kuralım, onları anlayalım, kaliteli vakit geçirelim ama arkadaş olmayalım. Çünkü çocuğun bir otoriteye de ihtiyacı vardır.

Karşılıklı sevgiye dayalı bir ilişkiniz olsun ama asla saygıyı hayatımızdan çıkarmayın. Çocuk sizlere  yaşıtlarına davrandığı gibi davranmasın.

Siz çocuğunuzla her konuyu onun bilmesi gereken kadar konuşun, çocuğunuzda size her konudan az da olsa muhakkak bahsedecektir. Bu sayede çocuğunuz hayatında neler olduğuna dair bir miktar bilginiz olacaktır.

Tüm bunların yanında fazla kontrolcü davranmayın. Artık büyüdüğünü düşünen ergenler kendilerinin çocuk gibi kontrol edilmesinden hoşlanmazlar.

Sonuç olarak çocuğumuzla yakın ilişki kurarak onun bir şeyler paylaşmasını sağlamalıyız. Bunu da çocuğu sorguya çeker gibi değil de “Hayatında neler olup bittiğini merak ediyorum.” şeklinde ifade etmek en sağlıklısı. Bu da önce kendi hayatımızda neler olduğuyla ilgili çocuğumuzla paylaşım yapmaktan geçiyor. Bu sayede çocuğumuzun arkadaş çevresine dair fikir edinip risk faktörlerini tespit edebiliriz.

 Bu yazı 1479 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI