Bugun...


Psikolojik Danışman Fatma Özçelik

facebook-paylas
PSİKOLOJİK ŞİDDET
Tarih: 14-01-2019 10:55:00 Güncelleme: 14-01-2019 11:00:00


Şiddet, bireyin fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik yönden zarar görmesiyle ya da acı çekmesiyle sonuçlanan her türlü tutum ve davranıştır. Şiddet gören kişi mağdur, şiddet uygulayan kişi ise zorbadır.

Psikolojik şiddet, hakaret etmek, küçümsemek ve başkalarının yanında küçük düşürmek, aşağılayıcı söz söylemek, aşırı kıskanç tavırlar sergilemek, tehdit etmek, kişiye kendisini değersiz ve yetersiz hissettirecek söz ya da davranışta bulunmak, küfretmek, kişinin özgürlüğünü kısıtlamak, kişinin ailesi ve arkadaşlarıyla görüşmesini engellemek, kişinin giyinme özgürlüğüne engel olmak, bağırmak, başkaları ile kıyaslamak gibi fiziksel bir baskı olmaksızın uygulanan ve ruh sağlığını etkileyen her türlü söz ve davranıştır.

Mağdur ile zorba kişi arasında bir güç dengesizliği görülmektedir. Zorba kişi kendi öz saygısını güçlendirmek için başkalarına psikolojik şiddet uygular. Bunların içinde kadının kadına güzellik algısı olarak uyguladığı şiddet ve arkadaşların birbiri ile dalga geçmesi de girmektedir. Peki bir düşünün gün içinde ne kadar psikolojik şiddete maruz kalıyoruz ? Evde, okulda, iş yerinde, sokakta ? Mağdur çoğu zaman psikolojik şiddete uğradığının farkında değildir. Bizde aslında gün içinde psikolojik şiddete bir şekilde maruz kalıyoruzdur ve farkında değilizdir. Psikolojik şiddet kısa vadede bize pek bir zararı yokmuş gibi görünse de uzun vadede ciddi psikolojik sorunların temelini oluşturuyor. Örneğin çok fazla psikolojik şiddete uğramış bir çocukta obsesif kompülsif bozukluğun görülme riski fazladır. Ayrıca yapılan araştırmalara göre okula giden çocukların yüzde 60 ila yüzde 80’i nin psikolojik şiddete maruz kaldığı tahmin edilmektedir. Okullarda yaşanan psikolojik şiddet genellikle göz ardı edilmekte ve önemsenmemektedir.

Genelde psikolojik şiddet pek fazla önemsenmemekte ve bazen normal bile karşılanmaktadır. Bunların dışında yapılan bir başka araştırmaya göre bir toplulukta şiddet uygulayan kişiye topluluktaki insanların müdahale etmediği görülmüştür. Şiddete göz yummak şiddete ortaklık etmektir. Yani zorba kişi illaki şiddet uygulayan değil uygulanan şiddete sessiz kalan kişidir. Bizim yapmamız gereken psikolojik şiddete maruz kalan kişinin yanında olmak onunla birlikte şiddet uygulayan kişinin karşısında durmaktır.

Psikolojik şiddet fiziksel şiddetin aksine kanıtlanması zor bir şiddet türüdür. İşte yakınınızdan duygusal/psikolojik şiddet gördüğünüzün işaretleri;

1-Yaptığınız her şeyi eleştirir ve sizi hiçbir şeyi doğru yapamayacağınıza inandırmaya çalışır!

2-Size ya da sizin üzerinizden kırıcı, hoş olmayan şakalar yapar. Eğer ciddiye alırsanız fazla alıngan olmakla ya da şakadan anlamamakla suçlanırsınız.

3-Yaptığınız her hareketi ve söylediğiniz her sözü kontrol altında tutmaya çalışır.

4-Yardımcı olmak yerine sürekli size yaptığınız hataları ve kusurlarınızı hatırlatır.

5-Duygularınızı önemsemez.

6-Bazen onunla yalnız kalmaktan rahatsızlık duyarsınız.

7-Size sevgi göstermez, yaptığınız herhangi bir şeyi cezalandırmak için sevgisiz ve ilgisiz davranıp ders vermeye çalışır.

8-Hayallerinizi ve hedeflerinizi küçümser, aptalca ve anlamsız olduklarını savunur.

9-Başkalarının bilmesini istemeyeceğinizi bildiği halde sırlarınızı ve kendinize saklamak istediğiniz özel anlarınızı diğer insanlarla paylaşır.

10-Çoğu konuda yetersiz olduğunuzu ve sizin için en iyi olanı kendisinin bildiğine inanır.

11-Israrla her zaman kendisinin haklı olduğunu savunur çünkü siz hep haksızsınızdır.

12-Yeri geldiğinde tehdit eder fakat bunun adına “tavsiyede bulunmak” der.

13-Parasal durumunuzu kontrol altında tutmaya çalışır. Neye ne kadar para harcadığınızı, aldığınız şeye ihtiyacınız olup olmadığını sorgular.

14-Telefonla, mesajla nerde, ne yapıyor olduğunuzu sorar hatta kendi gözleri ile görmek için haber vermeden gelir.

Sonuç olarak artık psikolojik şiddete dair biraz fikrimiz var. İleriki dönemlerde ruhsal sağlığımız için psikolojik şiddetin farkında olmalı mağdur olmamalıyız ve aynı zamanda şiddeti uygulayan da olmamalıyız. Psikolojik şiddetten hem kaçınmalı hem de psikolojik şiddete uğrayan kişilerin yanında olmalı onları da bu konuda bilinçlendirmeliyiz. Bu şekilde psikolojik şiddet uygulayan kişilere de farkındalık kazandırmış olmaktayız.

 Bu yazı 1115 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI