Anahtar Kelimeler: ALEVLERİN ARASINDA KALAN BOŞALTILDI

ALEVLERİN ARASINDA KALAN 60 HANE BOŞALTILDI

Gazipaşa’nın doğu sınırındaki komşusu Anamur’da çıkan orman yangınında alevler arasında kalan 60 hane boşaltıldı.

Anamur’un Karaağa ile Uçarı mahallerinde, bir evdeki elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen orman yangını rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü. Gazipaşa sınırına uluşan yangın evleri ve seraları sararken, D400 karayolunu kapattırdı. Gazipaşa ilce Jandarma Komutanlığı'na bağlı Güney Jandarma Komutanlığı'na ekipleri, Güney uygulama noktasında trafiği tedbir amaçlı kapattı. Trafiğe kapatılan yolda uzun araç kuyrukları oluştu.

Kızılçam ormanlarında çıkan yangına Anamur, Gazipaşa, Bozyazı ve Gülnar Orman İşletme Müdürlüklerine bağlı ekipler müdahale etti. Yangına çeşitli illerden gelen 5 helikopter, 5 dozer , 96 arazöz ve 500 personel mücadele etti.                

Uçarı mahallesinde meydana gelen yangında, ilk belirlemelere göre 5 ev zarar gördü. Muz bahçeleri alevlere teslim olurken, vatandaşlara ait arı kovanları yandı. Yangının tehdit ettiğini evlerde oturan mahalle sakinleri, evlerini korumak için hortumlarla evlerini ıslatmaya çalıştı. Yangında ölen ya da yaralanan olmazken yangının yüksek miktarda maddi hasara neden oldu.

Bölgede etkili olan rüzgar nedeniyle kontrol altına alınmakta güçlük çekilen yangın akşam saatlerinde kontrol altına alınabildi. Mersin Valisi Ali İhsan Su ve ilçe kaymakamı bölgede incelemelerde bulundu.