“BU SAHİLLERİMİZİ YAĞMA PLANIDIR”

Gazipaşa Belediyesinin hazırladığı ve Antalya Büyükşehir Belediyesince onaylanan imar planı düzenleme çalışmalarına tepki gösteren vatandaşlar planın iptali için çalışacak “Gazipaşa Hepimizin” platformu kurdu.

GAZİPAŞA Belediyesinin imar planı düzenleme çalışmaları kapsamında yaptığı 18. madde çalışması, Antalya Büyükşehir Belediyesince onaylandı.

Geçtiğimiz günlerde ilçe halkına duyurulan plana siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örğütleri ve vatandaşlardan tepkiler yükseldi.

Sahil şeridinde vatandaşların kullandığı yolun kapatılacak olması ve sahilde yoğun betonlaşmanın önünü açacak plana karşı çıkan bir grup, “Gazipaşa Hepimizin” adlı bir platform kurarak tepkilerini dile getirdi.

“BU PLAN HALK YARARINA DEĞİL”

Otellerin yapılacağı bakir Selinus Sahilinde toplanan kalabalık, bir bildiri okudu. Platform adına konuşan Su ve Doğa Sporları Başkanı Mustafa Akkoca, platformun Gazipaşa’da düzenlenmiş olan imar planının halkın yararına olmadığını gören insanlar tarafından oluşturduğunu söyledi.

Uygulanmak istenen bu planın halkın yararına olmadığı, halkı turizme dahil etmediği, kişilere özel olduğu, ‘otele ait nasıl bir plaj yaratırım’ mantığıyla hareket edildiği, ilçe halkını kıyılarımızdan uzaklaştırdığı anlaşılmakta; ilçemizin ve belki de Antalya’nın doğusundaki bu en güzel plajlar sermaye sahiplerine sunulmaktadır” dedi.

“KIYILARI KULLANMAK HALKIN HAKKI”

Yapılan planlama ile ilçe halkının sahilleri kullanamayacağına değinen Akkoca, “Plan incelendiğinde halkın kıyılara ulaşabilmesinin olmazsa olmaz koşulu olan turizm tesis alanları arasında bulunması gereken, halkın kıyıya ulaşabileceği, denize dik halka ait alanların hiç olmadığını görüyoruz. Otel adaları arasındaki bu alanların yokluğuna, araç yollarının ve otopark alanlarının yok denecek kadar az olması da eklenirse ve bunların da otelin kendi araçları tarafından işgal edileceği düşünülürse, ilçe halkının denizden, kıyılardan ve kumsaldan yararlanma imkânı kalmayacaktır. Oysa kıyılarımızı kullanabilmek birinci derecede ilçe halkımızın hakkıdır” diye konuştu.

“YAĞMA VE TALAN PLANI”

Yapılan planın bir yağma ve talan politikası olduğunu söyleyen Akkoca, “Sonuç olarak önerilen ve planlanan sistem sessiz cennet olan Gazipaşa’mızın doğasını, kıyılarını, denizlerinin temizliğini, görüntüsünü, insan yapısını, huzurunu tamamen bozacak bir anlayışın ürünüdür. Bir tür yağma ve talan politikasıdır. Bu planın uygulanması için acele eden sermayenin tek derdi Gazipaşa’nın insanı ve doğal güzellikleri üzerinden en kısa sürede en büyük parayı kazanmaktır.

Gazipaşa’nın bilinçli ve duyarlı insanlarının ‘yapıldı, oldu, bitti’ anlayışıyla kendilerine dayatılan bu planı reddetmeleri, geleceğimiz açısından, çocuklarımız açısından, toplum sağlığı ve huzuru açısından da bir zorunluluk haline gelmiştir. Gazipaşa son cennettir ve bu son cenneti cehenneme dönüştürmek isteyenler karşılarında memleket sevdalısı Gazipaşa çocuklarını bulacaklardır” dedi.

“TORUNLARIMIZ İÇİN BURADAYIZ”

Platform üyesi eğitimci yazar Zeyyat Şahin, betonlaşmanın çocuklarımızın geleceğini çaldığını belirterek, “Bu topkarlar 2 büyük istila gördü. 13. yüzyılda Moğol istilası, 20. yüzyılda müteahhit istilası... Bu istila çocuklarımızın geleceğini çalıyor. Torunlarım ‘Dede, denize girdiğin, davar güttüğün, muz ektiğin yer nerede? O  zaman neredeydin?’ dediğinde ‘Ben oradaydım’ demek için buradayız. Ben umutvarım. Bu beton dökülse bile bunları buradan söktürebiliriz. Yeterli kararlı olalım” diye konuştu.

“TARIM ALANLARINA ZARAR VERİYOR”

Ziraat Mühendisi Hidayet Bilgiç, yapılacak otellein tarım alanlarına zarar verdiğini belirterek, “Selinus sahilinde toplam 4-5 otel yapılacak. Bunlarda büyük ihtimalle büyük beton bloklar halinde olacak. Ben ziraat mühendisiyim. Bu yapılaşmanın bölgenin tarım alanlarına zarar vereceğini düşündüğüm için buradayım. Arka tarafta muz bahçeleri bulunuyor. Bu organik muzlar sadece Gazipaşa, Alanya ve Anamur’da yetişmektedir. Bu bölgede ayrıca sadece buralarda yetişen tropikal meyveler yetişmektedir. Bu özellikleri koruyarak imar planı yapmak zorundayız” dedi.

“BİZİ DENİZE SOKMAZLAR”

Platform üyesi Fikret Çalışkan da “Biz geleceğimizi kurumak istiyoruz. Başka Kızılin yok, bunları belirttik. Belediye Başkanı ile de görüştük. Şirince’de hiç otel yok ama insan kaynıyor. Yaylalarımızı doğal güzelliklerimizi turizme açalım istiyoruz. Ben iddia ediyorum yakın zamanda denize girmeyeceğiz. Buralara trilyonları harcayan insanlar sizi denize sokmaz” diye konuştu.

“GELEN DEĞİL GEZEN TURİSTE TALİBİZ”

Profesyonel turizm rehberi Bülent Şahan ise, “Biz turizme karşı değiliz. Biz gelen değil gezen turiste talibiz. Gelen turist sadece otele, gezen turist herkeses kazandırır. Buraya herşey dahil sistemle otel yapacak. Bizim birinci itirazımız bu oteller yapılınca ilçe halkı bu sahilden yararlanamayacak, ikinci itirazımız bu otellerin ilçemize ve esnafa bir faydası olmayacak”şeklinde konuştu.