Cağaloğlu’nun en iyi takı tasarım mağazası Elizi altın!

Trabzon hasırı yani diğer bir adı ile yaşayan efsane olarak bilinen örgü tekniği binlerce yıllık geniş bir tarihe sahiptir.

İskitler tarafından keşfedilen ve zırh örgü tekniği olarak bilinen altın ve gümüş madeninin örülmesi ile oluşturulan bu takı tasarımı dünyaya kazandıran ilk ve tek ülke türkiye'dir. Türkiye'de ise hasır örgü takı tasarım tekniğinin lider kuruluşu Trabzon merkezli olarak faaliyet yürüten Elizi'dir. Elizi 1999 yılında kurulmuş ve sektörel başarısı ile kısa sürede bayi ve satış noktası ağını hızlı bir şekilde genişleterek 22 farklı noktada tüketicilere ulaşmayı başarmıştır. Firma Trabzon hasırı tekniği ile üretilen altın kolye, altın yüzük, altın küpe, altın bileklik modelleri ile hem sanat dünyasına hem de altın sektörüne damgasını vurmaktadır. Trabzon atölyesi ve merkez ofisinin yanı sıra 22 farklı satış noktası ile faaliyet yürüten Elizi İstanbul Cağaloğlu mağazası ile de faaliyet yürütmeye devam ediyor.

Marka ismini Trabzonlu kadınlardan alıyor!

 

Önce İskitler tarafından hayata geçirilen zırh örgü tekniği olarak da bilinen Trabzon hasırı Rus ihtilali neticesinde Türkiye'ye göç eden Kafkas Türklerinin altın ustaları sayesinde Karadeniz Bölgesine taşınmıştır. Karadeniz Bölgesi'nin ve özellikle de Trabzon'un mahir hanımları tarafından öğrenilerek nesilden nesile günümüze kadar taşınmıştır. Trabzon hasırı sadece kolye ya da bileklik olarak değil altın küpe olarak da tasarlanır. Aynı zamanda Elizi sosyal sorumluluk projelerine de imza atarak kadınların bu muhteşem takı tasarım alanında meslek sahibi olmaları için workshoplar düzenlemektedir. Trabzon'daki takı tasarım öğretisi atölyelerinin yanı sıra İstanbul Cağaloğlu mağazasının üst katında yer alan atölyesi ile de hanımların bu Trabzon hasırı takı tasarımına öğrenmeleri için çaba sarf etmektedir.

Ülkemizin kendine has kodları Trabzon hasırı ile dünyaya yayılıyor!

 

Trabzon hasırı ülkemizin ve Anadolu'nun kendine has kültürel karakteristik özelliklerini Trabzonlu hanımların elleri ile dünyaya yayan son derece lider bir takı tasarım alanıdır. Bu alanda Türkiye dünyada örneklerinin olduğu ilk ve tek ülkedir. Trabzon hasırı setlerinin içinde altın yüzük, altın kolye, altın bileklik, altın küpe gibi ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler set halinde satıldığı gibi tek tek de satılır. Firma https://www.elizi.com.tr/ adresi ile de hizmet sunar.