Anahtar Kelimeler:

KİRAZ ÜRETİCİSİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR

Antalya?nın Gazipaşa ilçesinde, nisan ayı ortalarında yapılması gereken kiraz hasadı havaların geç ısınması nedeniyle mayıs ayı ortalarına sarktı. Yılın ilk hasadını yapan üreticiler kirazın kilosu 20-30 liradan alıcı bulunca hasadı türküler söyleyerek ya

Antalya?nın Gazipaşa ilçesinin kiraz üretim merkezi Çile, Doğanca ve Gökçesaray mahallelerinde kiraz hasadı başladı. Normalde nisan ayı ortalarında başlayan hasat bu yıl havaların geç ısınması nedeniyle bir ay geç yapıldı.

Buna rağmen rekoltesi yüksek, kaliteli ürün elde eden kiraz üreticisi, üzerine bir de fiyatların iyi olmasıyla bayram etti. Kilosu bahçede 20 ila 30 lira arasında değişen fiyatlarla alıcı bulan kirazın üreticisi hasadı türküler eşliğinde yaptı.

Doğanca mahallesinde 10 yılı aşkın süredir kiraz üretimi yapan Nimet Sönmez, yılın ilk hasadını yaptıklarını, ürün kalitesinin iyi, rekoltenin ise yüksek olduğunu söyledi. Sönmez üreticinin keyifle hasat yaptığını belirtti.

Bir diğer üreticisi Naziker Sönmez de fiyatların 20 ila 30 lira arasında değiştiğini vurgulayarak fiyatlar nedeniyle keyiflerinin yerinde olduğunu söyledi.

Üretici Ahmet Özdemir ise ?Bu yıl kiraz hasadımız biraz geç kaldı hava muhalefetinden dolayı ama buna rağmen kirazlarımız bu yıl daha güzel. Fiyat aralığı da 20-30 lira arası değişiyoru. Üreticinin keyfi yerinde. Bundan sonra da Napolyon cinsi ihracat kirazı hasat edilmeye devam eder. Bu yıl Çile, Doğanca ve Gökçesaray mahallelerimizde toplamda 300 ton kiraz rekoltesi bekliyoruz? dedi.