ESKİ HASTANENİN YIKIMI GÜNDEMDE

Gazipaşa Haber?in gündeme getirdiği Gazipaşa eski devlet hastanesinin madde bağımlıları tarafından yağmalanmış hali kamuoyunun gündemine oturdu.

Madde bağımlılarının yuvası haline gelen eski hastanenin bölge halkında oluşturduğu tedirginlik yetkilileri harekete geçirdi. Gazipaşa Kaymakamı Ali Sakar, eski hastanenin belli aralıklarla kontrol edildiğini ancak mahalle halkının tedirginliğinin giderilmesi için daha sıkı kontroller yapılacağını söyledi. 
Konuya ilişkin açıklama yapan Gazipaşa İlçe Sağlık Müdürü Dr. Eşşe Çelik ise İl Sağlık Müdürlüğüne devredilen eski hastanenin yıkılması için teklifte bulunduklarını söyledi. İl Sağlık Müdürlüğünün teklife sıcak baktığını ve Sağlık Bakanlığına teklifi ilettiklerini belirten Çelik, ?Eski hastanenin olduğu arazi sağlık hizmetinde kullanılmak üzere şartlı bağışlanmış bir arazi bildiğim kadarıyla. Müdürlük olarak bizler de İl Sağlık Müdürlüğüne araziyle ilgili bir teklif sunduk. Gazipaşa 112 Acil Müdahale İstasyonu, İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Aile Sağlığı Merkezini buraya taşımayı önerdik. Önerimize sıcak bakıldı. İnşallah söz konusu metruk binalar yıkıldıktan sonra Bakanlığımızın desteğiyle burayı bu şekilde değerlendirerek ilçemize kazandırmak istiyoruz? diye konuştu. 


HABERİN GEÇMİŞİ


25 milyon liraya mal olan Gazipaşa Devlet Hastanesinin 27 Ekim 2015 tarihinde hizmete girmesiyle birlikte kaderine terk edilen eski devlet hastanesinin mezbelelik hali görenlerin yüreğini burkuyor. Madde bağımlılarının mekanı haline gelen ve bölge sakinlerinin fuhuş yuvasına döndüğünü belirttikleri eski hastane adeta bir harabeyi andırıyor. 


Farklı amaçlarla ilçe halkının hizmetine sunulabilecekken yağmalanan ve harabeye dönüştürülen eski hastane binasında halen daha sağlık araç gerekleri bulunuyor. Binayı yağmalayanlar tarafından tahrip edilen cihazlar ulu orta duruyor. Kapı ve pencereleri kırılan binanın duvarları yazılarla dolu. İçerisinde yatakların da bulunduğu bina, çevre sakinlerini endişelendiriyor. Yetkilileri göreve davet eden mahalle sakinleri, söz konusu binaların bir faciaya neden olabileceğini belirterek çözüm bekliyor.