Anahtar Kelimeler:

EMİTT 2018`İN GÖZDESİ GAZİPAŞA OLDU

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı ? EMITT 2018`e bu yıl ilk kez katılan Gazipaşa, fuarın ilgi odağı oldu.

Dünyanın en büyük beş turizm fuarından biri olan, Türkiye ve dünya turizm sektörünü aynı platformda bir araya getiren EMITT Turizm Fuarına bu yıl ilk kez katılan Gazipaşa, fuarın en doğal ve ilgi çeken standını oluşturdu. İlçede yetişen tropikal ve turfanda sebze ve meyvelere standında geniş yer veren Gazipaşa, fuarın en çok ziyaret edilen stantlarından oldu.

Emitt Fuarına Gazipaşa`nın katılımı ve standa olan ilgi hakkında bilgi veren Gazipaşa Belediye Başkanı Dr. Adil Çelik, fuar açılışına çok kısa bir süre kala hazırlıklara başlamalarına rağmen, oldukça başarılı bir stant hazırladıklarını söyledi. Standa olan ilginin kendilerini çok memnun ettiğini belirten Başkan Çelik, "Standımızı tamamen doğal ürünlerden oluşturduk. Gazipaşa`mızda bu mevsimde yetişen muz ve çilek başta olmak üzere domates, biber, zeytin ve zeytinyağı, portakal, ceviz, salatalık gibi pek çok ürünümüzü standımızda sergiledik. Canlı ve meyveli muz ağaçlarını söküp standa diktik. Denizimizin kumunu bile stantta sergiledik. Davetlilerimize kekik, adaçayı gibi doğal çaylar ikram ettik. İlk günün sonunda yaklaşık 10 bin kişinin standımızı ziyaret ettiğini söyleyebiliriz. Bu da bizi çok mutlu etti" dedi.

"ÖNEMLİ TEMASLARDA BULUNDUK"

Emitt`in uluslararası bir organizasyon olduğunu ve turizm sektöründe çok önemli bir yeri olduğunu hatırlatan Çelik, "Standımızı ziyarete gelen misafirlerimize  Gazipaşa`mızın bakir yapısını, doğal, kültürel ve tarihi güzelliklerini, havalimanımızı, yat limanımızı anlattık. Bizleri dinleyenler ilk fırsatta Gazipaşa`yı ziyaret etme sözü verdi. Yaptığımız görüşmeler sadece turizmle ilgili olmadı. Birçok önemli ihracat firması tarım ürünlerimizi ihraç etmek istediklerini belirterek talepte bulundu. Gerekli koordinasyonu sağladık. Bu tür etkinliklerin ve organizasyonların etkisini önemini bir kez daha gördük. Bu yıl ilk kez katıldığımız Emitt fuarına inşallah düzenli olarak katılıp ilçemizin tanıtımına katkı yapmayı sürdüreceğiz" diye konuştu.

BASININ İLGİSİ YOĞUN OLDU

Standın ilgi çektiğini ve bu nedenle basın mensuplarının da standa yoğun ilgi gösterdiklerini belirten Çelik, "Onlarca televizyon kanalı ile röportaj yaptım. İlçemizin güzelliklerini anlattım. Bu da ilçemizin tanıtımı için son derece önemli konular. Gazipaşa`mızın önü açık ve geleceği çok parlak. Çok kısa bir süre içerisinde ilçemizin turizm konusunda makus talihini değiştireceğine inancım bu fuar vesilesiyle pekişti. Bizlere bu organizasyonda büyük katkı sunan başta deneyimli turizmci Levent Benal, Mimar Cüneyt Darı, Holiday medya sahibi Aşkın Koç olmak üzere özveriyle çalışan ve çok kısa bir sürede bu standı hazırlayan personelime, Ziraat Odası Başkanıma, ilçe teşkilatıma ve gönüllü dostlarıma teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Standı ziyaret eden Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Şahin, Gazipaşa standının büyüleyici olduğuna vurgu yaptı. Başkan Çelik`in daveti üzerine standa gelerek ikramları kabul eden eski milli futbolcu Bülent Korkmaz, Gazipaşa`ya yıllar önce geldiğini ve çok beğendiğini söyledi. Korkmaz, Gazipaşa`nın tarım ürünlerine de övgüler yağdırdı.

Kendisi de Gazipaşalı olan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da standı ziyarete gelenlerdendi. Uysal geçtiğimiz yıl en iyi stant ödülünü Muratpaşa`nın aldığını ancak bu yıl bu ödülün en büyük adayının Gazipaşa olduğunu söyleyerek Başkan Çelik`i tebrik etti.

Standın kurulmasında önemli katkılar sunan turizmci Levent Benal ise standın doğallığı ile ön plana çıktığını belirterek şunları söyledi: "Gazipaşa standı denizi, kumu, güneşi, tarihinin yanı sıra tarım ürünleriyle de kendini gösteren bir stant oldu. Bu yönüyle belki de fuarın en ilgi çeken ve en çok ziyaret edilen standı oldu. Gazipaşa belki bugüne kadar turizmde istediğini alamamış ve kendini tanıtamamış bir ilçe ama bu fuarın bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. İnanıyorum ki çok kısa bir zaman zarfında Gazipaşa yatırımcıların ilgisini çekecek ve hak ettiği yere gelecektir. Gazipaşa turizmin yükselen yıldızı olacaktır."