Anahtar Kelimeler: "ESNAFIMIZIN TAKİPÇİSİYİZ"

"ESNAFIMIZIN TAKİPÇİSİYİZ"

Ak Parti İlçe Başkanı Doğan, korona virüs tedbirleri kapsamında mağdur esnaflar için atılan ve atılacak olan adımlar hakkında bilgi verdi.

Korona virüs nedeniyle faaliyetleri durdurulan işyerlerine destek verileceğinin müjdesini veren Gazipaşa Ak Parti İlçe Başkanı Ali Doğan, “Esnaf Odası Başkanımız Hasan Ali Sönmez Bey ile bir araştırma yaptık. Esnaflarımız gerçekten pandemiden dolayı zor durumda. Yasa gereği kapatılan iş yerleri var. Bu kapatılan iş yerleri ile ilgili bizim yapabileceğimiz neler var, onlar için yapabileceğimiz bir şey varsa kapalı iş yerlerimizin sayısını kabataslak bilelim dedik. Sayın Başkan bir araştırma yapmış. Araştırma neticesinde yaklaşık 205 kapalı iş yerinin olduğunu öğrenmiş. Bunların içerisinde berberlerimiz, kahvehanelerimiz, güzellik salonlarımız, lokantalarımız, beach-cafeler ve bunun yanı sıra sıkıntıya düşen taksici esnafımız var. Kaymakam Bey’in yanına gittik Hasan Ali Bey’le. Kaymakam Bey’e sıkıntımızı anlattık. Kaymakam Bey çok açık net bilgilendirme yaptı bize. 1. faz dediğimiz yardımın dağıtıldığını ve burada dul, yetim, çaresiz, birinci dereceden yardıma ihtiyacı olan nüfus kitlesinin gelen yardımların 1. faza dağıtıldığını ve bununda bakanlıktan isme tahsisli geldiğini, yani buradan fondan alınan bilgilerle isme daha önce yardım alan kişilere geldiğini söyledi. 1. faz 2 bin 206 kişiye dağıtıldı. 

“2. FAZDA BİN 375 KİŞİYE BİNER LİRA DAĞITILDI”
2. fazda o anda dağıtılıyordu. Burada da gene yeşil kartlı olan, işini kaybeden, işten çıkartılan ve sigortası olmayan dediğimiz daha önce de yine sosyal yardımlaşmadan istifade etmiş yardım almış vatandaşlarımıza bakanlık veri tabanına dayalı olarak fonun bilgilerine dayanarak, Vefa Sosyal Destek Kurumunun uhdesinde olan çalışmalar sonucunda Bakanlıktan isme tahsisli geldi. Onlara da yaklaşık bin 376 kişiye biner lira para dağıtıldı. 

3. FAZ KAPALI ESNAFLAR İÇİN
O sırada da 3. fazın geleceği söz konusuydu. Biz de bu 3. fazda kapalı olan işyerlerine öncelik verilsin istedik. Dükkânı kira olan var, elektrik, su faturaları olan var. Dolayısıyla esnafımıza bir öncelik verelim bu konuda dedik. Zaten bakanlığımızın talimatları bu doğrultuda. Sayın Kaymakamımıza listemizi sunduk Hasan Ali Bey’le. Yaklaşık 205 kişiydi 
listedeki isim. Bu esnaflara öncelik verilmesinin esnafımızı mutlu edeceğini, bizi mutlu edeceğini, gerçekten ihtiyaçlı kişilerin elinden tutulmasını, ekonomiye de can katacağını, onlara destek vermemiz gerektiğini konuştuk. Sizi buraya çağırmamdaki amaç esnafımıza verdiğimiz sözün arkasındayız, esnafımızı takip ediyoruz. Esnafımızın takipçisiyiz bu önemli bir şey. Bizim esnafımızın kapalı esnaflar adına vermiş olduğumuz listede 71 kişiye yardım onaylandı ve aldı. 113 kişi hala başvurmamış gözüküyor. E devlet üzerinden başvuracak. 25 kişide gelir standartlarının üstünde uygun değil. Ama ben burada şuna değinmek isterim. Özellikle 113 kişinin başvurmaması benim dikkatimi çekti. Bunlar işyerleri kapalı olan arkadaşlarımız. Yani hala yardım ve destek ucu açık ve e devlet üzerinden başvurular devam ediyor. Ben başvurmayan arkadaşlarımızın ihtiyaç sahiplerinin başvurmalarını istiyorum. Başvuranlardan 71 kişinin faydalanması bizi mutlu etti. E devletten başvursunlar başvurmayanlar bu zamanda can suyu devletimizin verdiği imkan” dedi