Anahtar Kelimeler: GAZİPAŞA’ EMLAK FİYATLARI YAKIYOR

GAZİPAŞA’DA EMLAK FİYATLARI EL YAKIYOR

Gazipaşa-Alanya Havalimanı’nın faaliyete girmesiyle birlikte yıldızı parlayan Gazipaşa, pandemi döneminde gördüğü ilgiyi ikiye katladı.

İlgiye artan inşaat fiyatları da eklenince Gazipaşa’da 100 metrekare 2+1 bir dairenin fiyatı 500 bine dayandı.

Yaşanan bu artış vatandaş kadar emlakçı ve inşaatçıları da tedirgin ediyor. Fiyatların normalin çok üstünde artış gösterdiğini kabul eden emlakçı ve inşaatçılar, tıkanan sektörün önünün açılması için banka faiz oranlarının düşmesini istiyor.

Gazipaşa Haber, konuya ilişkin sektör temsilcileriyle görüştü. 25 yıldır emlak sektöründe yer alan Bizim Emlak işletmecisi Savaş Türker, ilçede gayrimenkul sektöründe yaşanan artışın, havalimanının faaliyete girmesiyle başladığını söyledi. Ardından başlayan pandemi sürecinde vatandaşların doğaya kaçması ve önemli bir gelir kapısı olan tropikal ürün yetiştiriciliğine yönelmesinin Gazipaşa’ya ilgiyi fazlasıyla arttırdığını söyleyen Türker, “Gazipaşa bildiniz gibi yeni rant bölgelerinden biri. Özellikle havaalanın faaliyete girmesi, Gazipaşa’ya çok ciddi bir katkı sağladı. Bugün Gazipaşa yatırımcılar için gerçekten çok ciddi yatırım alanıdır. Ayrıca tarımsal anlamda da Gazipaşa çok ciddi bir yatırım bölgesi. Özellikle muz ve avokado dışında diğer tropikal bitkilerinde yetişmesiyle beraber Gazipaşa’da emlak fiyatlarında çok ciddi bir artış gerçekleşti. Gazipaşa’nın belli bölgelerinde ki artışlar çok ciddi biçimde sürmektedir. Pazarcı bölgesi Gazipaşa’nın lokomotif mahallerinden bir tanesi. Yine aynı şekilde Yeni Mahalle ve Ekmel Mahallesi ile birlikte Koru Mahallesi bu süreçte çok ciddi biçimde bir hareket kazanmış durumda. Buralarda da inşaat faaliyetleri ve fiyatlarda artışlar gözleniyor. Artışın sebeplerinden en önemlisi öncelikle inşaat girdileri diyebiliriz. Özellikle arsa fiyatlarının yüksek olması müteahhitlerin girdilerini yükseltiyor. Bunun dışında tabi ki malzeme fiyatlarında ki yükselişlerde inşaat sektöründeki bu dalgalanmayı destekleyen etkenlerdir” dedi.

“GAZİPAŞA TÜRKİYE’DE 2. SIRADA”

Abi Emlak ve İnşaat ortaklarından İbrahim Goculuoğlu, girdi fiyatlarının çok yükseldiğini, bununla birlikte artan faiz oranları nedeniyle sektörün durma noktasına geldiğini söyledi. Faizlerin bir an önce düşmesi gerektiğini belirten Goculuoğlu, “2021 yılı, emlak piyasası olarak biraz durgun geçiyor. Corona virüs dünya genelinde ekonomik olarak her sektörü kötüye götürdü. Şu anda da faizlerin artışından dolayı emlak piyasası biraz daha durgun geçiyor. Umut ediyoruz ki ağustostan sonra biraz gevşeme olacak. Corona virüste de sayılar baya geriye doğru düşüyor, inşallah turizm de açılacak. Biz faizlerinde geriye gideceğini, emlak piyasasında tekrar bir canlılık olacağını düşünüyoruz. Çünkü emlak sektörünün yaklaşık yüzde 65’i kredi üzerinden dönüyor. Kredi olmadığı zamanda bizim emlak piyasası biraz daha durgun geçiyor. Şu anda da Gazipaşa Türkiye’de de emlak ve fiyat olarak gelişen şehirler arasında ikinci sıradadır. Çok aşırı derecede bir fiyat artışı oldu, özellikle arsada. Arsa paylarının yükselmesi ve demir, beton fiyatlarının artmasıyla fiyatlar biraz yukarıya doğru çıktı. Biz de bunu mecburen emlaka yansıtmak zorundayız. Bir de burada aşırı derecede muz ve avokado bahçeleri yapılıyor. Köylerde genellikle bahçesi olan yerlerde şu anda fiyatlar birazda yukarıya çıkmış durumda. Fakat en son demir zammından sonra muz yapımında biraz gerileme vardır. Fiyatların biraz daha bu yıl stabil olarak gideceğini düşünüyorum” diye konuştu.

ENÇOK TERCİH EDİLEN MAHALLELER

Goculuoğlu, ilçede en çok tercih edilen mahalleleri ise şöyle sıraladı: “Şu anda daha çok Pazarcı Mahallesi tercih ediliyor fakat Yeni Mahallede de ciddi bir trend artışı var. Yeni Mahalle genelde orta sınıf dediğimiz ailelere hitap ediyor ama şu an en fazla inşaat Deniz Yolu ve Yeni Mahalle’de. Bütün arkadaşlara uyarım herkes kendine göre hesabını yapsın, ayağını yorganına göre uzatsın. Önümüzü görelim, seri bir şekilde inşaat yaparken çok dikkatli davranalım. İnşaatın anlık getirisi ve götürüsü olur, buna dikkat etmeliyiz. Umut ediyorum ki 2022 yılında emlak sektörü daha canlı olacaktır.”

Liva Emlak Sahibi Şahin Çelik, emlak piyasasındaki yükselişin sebebini pandemiye bağladı. Çelik, “Emlak piyasası günlük değişen bir piyasa. Şu anda pandeminin de etkisiyle piyasalar biraz yüksek.

Fiyatlar genelde arz talebe göre ve maliyetlere göre belirleniyor. Maliyetler de bu aralar biraz yükseldi. Ondan dolayı emlak fiyatları da biraz yüksek. Şu anda bizim en gözde bölgemiz Pazarcı, Koru, Cumhuriyet, Gazi ve Yeni Mahalleri” şeklinde konuştu.

“ARTIŞIN SEBEBİ GİRDİ FİYATLARI”

Yaklaşık 20 yıldır inşaat sektöründe yer aldıklarını ve binin üzerinde konut yaptıklarını belirten Çini İnşaat sahibi Yunus Emre Çini, artan girdi fiyatlarından dert yandı. Maliyetlerin çok arttığını belirten Çini, “Fiyat artışlarının sebebi bir yıl önce aldığımız malzemeyi şu anda iki kat fiyatına alıyoruz. Aynı ürünü aynı fiyata tedarik etmek bile çok zor. Pandemi döneminden sonra malzemelerin olmaması, usta sıkıntısı, doların artışı gibi nedenlerle emlak fiyatları artış gösterdi. Söylenen fiyatlar gerçekle ne yazık ki bağdaşmıyor ancak yapanlara da bu durumda bir şey diyemiyorum. Bence fiyatlar beklenenin çok üzerindedir.

Gazipaşa Emlak’ın sahibi Nihat Çelen ise Gazipaşa’ya ilginin çok yoğun olduğunu belirterek, artışın sebebinin girdi fiyatlarında yaşanan artışın olduğunu söyledi. Çelen, “Geçen yılı demirin kilosu 3,3 lirayken bugün 7,5 liraya çıkmış durumda” dedi.

Vatandaşlar ise yaşanan artıştan şikayetçi oldu. Gazipaşa’nın ilgi görmesinin sevindirici olduğunu ancak yaşanan artışın dar gelirli ailelerin gayrimenkul sahibi olmasını zorlaştırdığını belirten vatandaşlar, emlak fiyatlarının düşmesini beklediklerini dile getirdi.