HİBE DESTEĞİ BAŞVURULARI BAŞLADI

HİBE DESTEĞİ BAŞVURULARI BAŞLADI

Bireysel sulama sistemleri hibe destekleri başvuruları için başvurular 28 Şubat'ta sona erecek.

Gazipaşa Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında, Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğin yayınlandığını açıkladı. İlçe Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, bireysel sulama sistemleri hibe destekleri başvuruları için son başvuru tarihinin 28 Şubat 2023 tarihi olduğu bildirildi.

Gazipaşa Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: "%50 hibeli Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Programına başvurular başladı. Başvurular 28 Şubat tarihine kadar İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne (Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü) yapılacaktır.  Bakanlık tarafından oluşturulan güncel çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) kayıtlı olmak şartıyla, gerçek ve tüzel kişiler aşağıda belirtilen yatırım konularından yararlanmak üzere başvuru yapabilirler.

Yatırım Konuları;

✔️Tarla içi damla sulama sistemi kurulması,

✔️Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması,

✔️Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması,

✔️Tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması,

✔️Lineer veya Center Pivot sulama sistemi kurulması,

✔️Tamburlu sulama sistemi kurulması,

✔️Güneş enerjili sulama sistemi kurulması,

✔️Tarımsal sulama amaçlı güneş enerji sistemleri,

✔️Akıllı sulama sistemleri.

Gerçek kişiler ile Türk Ticaret Kanunu’nda tanımlanan kolektif şirket, limited şirket ve anonim şirket şeklinde kurulmuş olan şirketler, kuruluş tüzük ve sözleşmelerinde belirtilen çalışma konularına uygun olması şartı ile tüzel kişilik olarak kendi arazileri ya da kiralayacakları araziler için başvurabilir. Sulama kooperatifleri ve tarımsal kalkınma kooperatifleri de ana tüzüklerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin yer alması şartıyla, tüzel kişilik olarak başvuru yapabilirler.

Başvurular birden fazla parsel ve birden fazla yatırım konusunu içerebilir. Birden fazla parsel için müracaat olması durumundu her bir parsel için ayrı ayrı proje ve keşif hazırlanacak, bu keşifler bir icmal ile birleştirilerek başvuru bütçesi oluşturulacaktır. Hibeye esas mal alım tutarı KDV Hariç 1 Milyon TL 'ye kadar olan projelere %50 hibe desteği sağlanmaktadır." denildi.Anahtar Kelimeler: DESTEĞİ BAŞVURULARI BAŞLADI