HİBE DESTEĞİ BAŞVURUSU BAŞLADI

Hibe desteği başvuruları başladı. Başvurudan yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkârlar e devletten T.C. kimlik numaralarının son hane rakamlarına göre başvuru yapabilecek.

Ticaret Bakanlığı, pandemi nedeniyle ticari faaliyetlerinde aksama yaşayan esnaf ve sanatkarlara Bakanlık tarafından hibe destek başvurularının başladığını duyurdu. Verilecek hibe desteği için e Devlet üzerinden yapılacak başvuruların, 25 Mayıs'ta başlayacağını ve 23 Haziran günü saat 23.59'a kadar devam edecek. Dün itibari ile başlayan hibe desteği başvurusu e devlet ekranı üzerinden kimlik numarasının son hanesine göre yapılacak. Başvuru ile ilgili bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, “Başvurular başlamış olup, 30 gün süre ile online başvuruda yaşanabilecek yoğunluğun, hizmete erişime engel olmasını önlemek amacıyla, başvuran T.C. kimlik numarasının son hanesine göre başvuru yapabilecektir.

Buna göre, TC kimlik numarasının son hanesi ‘0’ olan vatandaşlar 25 Mayıs 2021 Salı,

‘2’ olan vatandaşlar 26 Mayıs 2021 Çarşamba,

‘4’ olan vatandaşlar 27 Mayıs 2021 Perşembe,

‘6’ olan vatandaşlar 28 Mayıs 2021 Cuma,

‘8’ olan vatandaşlar 29 Mayıs 2021 Cumartesi günü,

30 Mayıs – 23 Haziran 2021 tarihleri arasında tüm vatandaşlar başvurabilecektir.”

KİM NE KADAR DESTEK ALACAK?

5 bin lira verilecek birinci grupta, çay ocakları, kıraathaneler, kahvehaneler, kafeler, kaplıca, ılıca, spa merkezleri, gazino, gece kulübü, taverna, diskotek, kokteyl salonları, düğün, balo ve kokteyl salonları, vb. işletmeler yer alıyor.
3 bin lira verilecek ikinci grupta ise, oyuncu seçme ajansları, havacılık, yelkencilik, gemicilik kursları, kurs ve etüt merkezleri, yazar, bestekar, heykeltıraş, ressam, karikatürcü, ebru sanatçısı, vb. yer alıyor.

 Anahtar Kelimeler: DESTEĞİ BAŞVURUSU BAŞLADI