Anahtar Kelimeler: PLANINA İTİRAZ EDENLER PLATFORM KURUYOR

İMAR PLANINA İTİRAZ EDENLER PLATFORM KURUYOR

Gazipaşa sahillerini turizme açacak 18. madde uygulaması askıya çıktı ancak uygulamaya tepkiler dinmek bilmiyor. Plana itiraz eden çok sayıda vatandaş ve STK temsilcisi bir platform kurarak planın iptali için çalışacak.

GAZİPAŞA’NIN yıllardır hayalini kurduğu turizmin önünü açacak imar planı nihayet tamamlandı. Gazipaşa Belediyesinin hazırladığı, Selinus ve Kahyalar sahillerini turizme açacak 18. madde  uygulaması ise Antalya Büyükşehir Belediyesince onaylanarak askıya çıktı ancak ilçe halkının bu planı benimsemedi.

Bir yatırımcıya ait, birçok farklı yerdeki irili ufaklı arazilerin bir alana toplanması beraberinde “Rant” iddialarını getirirken, Selinus Sahilinde halkın kullandığı yolun kaldırılmasıyla halkın sahilden uzaklaştırılması ihtimali de tepkileri arttırdı.

Bu tepkiler sonucunda çok sayıda vatandaş ve sivil toplum örgütü (STK), bir platform çatısı altında birleşerek hazırlanan imar planının iptali için mücadele kararı aldı.

Platformun kurulduğunu yazılı bir açıklama ile duyuran platform uyeleri şunları belirtti:

“Tartışmalara neden olan turizm imar planına itiraz edenler bir platform çatısı altında toplanıyor. Mevcut koruma imar planının neticesinde ortaya çıkacak turizmin halka katkı sağlamayacağı gibi sahili kullanmasını engelleyeceğini, bu yüzden Gazipaşa'nın kendine has bir turizm modelini benimsemesi gerektiğini savunan çok sayıda vatandaş ve STK bir platform çatısı altında birleşerek mücadele kararı aldı. Platformun kuruluşu 16 Şubat Pazar günü saat 11:00'de Kızılin Bölgesinde ilan edilecek.”

Platform üyelerinin Pazar günü yapılan basın toplantısı ile eylem planları hakkında bilgi vermesi bekleniyor.