INSTAGRAM HESABINIZ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ELİNE GEÇEBİLİR!

İlçe Emniyet Müdürlüğü, Instagram kullanıcılarının hesaplarını ele geçirerek terör örgütlerinin propagandasında kullanan bir şebekeye karşı vatandaşları uyardı.

Sosyal medya üzerinden yapılan dolandırıcılık yöntemlerine bir yenisi daha eklendi. Sosyal Medya platformu Instagram’dan “Telif haklarını ihlal ettiniz” şeklinde yazılı bir mesaj gönderen dolandırıcılık şebekesi, gönderdikleri linkin tıklanmasını isteyerek kullanıcının tüm bilgilerini ele geçiriyor. Ele geçirilen hesapların terör örgütleri tarafından propaganda amacıyla kullanıldığını belirten İlçe Emniyet Müdürlüğü, vatandaşları gönderilen linkleri tıklamamaları konusunda uyardı.

Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şu şekilde: “Instagram hesaplarına, ‘Instagram Telif Merkezi, Instagram Kurumsal, Insatagram Official’ adı altında mesajlar gönderen dolandırıcılık şebekesi, kullanıcıya telif hakkı ihlalleri yaptığını ve 24 saat içerisinde gönderilen linke tıklayarak bunun önlenmesi gerektiğini belirtmektedirler. Kullanıcının gönderilen linke tıklanması halinde söz konusu hebası ele geçiren şebeke, ele geçirilen bu hesabı terör örgütlerinin propagandası amacıyla kullanmaktadır. Bu tür mesajlar alan vatandaşların, yakınlarından gelmiş olsa bile linke tıklamamaları gerekmektedir. Vatandaşlarımızın kişisel bilgilerini sosyal medya hesaplarında paylaşmamaları ve dikkatli olmaları noktasında uyarıyoruz.