LODOS DALLARINI SANATA DÖNÜŞTÜRÜYOR

LODOS DALLARINI SANATA DÖNÜŞTÜRÜYOR

Plastik doğrama ustası Mustafa Duygu, Lodos esintisiyle kıyıya vuran dalları, hayvan heykellerine dönüştürerek görenleri hayrete düşüren bir sanata imza atıyor.

Gazipaşa'da 15 yıldır plastik doğrama ustası olarak çalışan Mustafa Duygu, 2 yıldır araştırdığı heykel sanatçılığını farklı bir boyuta taşıdı. Sabah saatlerinde Lodos esintisiyle kıyıya vuran dallardan ilk zamanlar küçük hayvan figürleri ve eşyalar üreten Duygu, bir süre bu dallardan bire bir hayvan heykelleri yapmaya başladı.  

Heykel sanatına olan merakı nedeniyle 2 yıldır bu iş üzerine araştırmalar yapan Duygu, son bir yıldır gerçeğiyle aynı boyutta at, geyik, kurt gibi heykeller yaptı. Denizin tuzlu suyunda uzun süre bekleyen dalları, kurt yemesine ve çürümeye karşı dayanıklı olduğu için tercih ettiğini ifade eden Duygu, ortaya çıkardığı eserlerin görenlerde şaşkınlık ve hayranlık uyandırdığını söyledi.

“BU İŞİ MESLEK EDİNMEK İSTİYORUM”

Gelen tepkilerden memnun olan Duygu, şuan hobi olarak yaptığı bu sanatı profesyonel olarak yapmak istediğini belirtti. Duygu, “İlk önce küçük ölçekli hayvanlar yaptım. Sonra avizeler, kütükten sehpalar v.s. tasarımlar yaptım. En sonunda kendimi biraz daha geliştirerek denizden topladığım hiç çürümeyen Lodos dallarını şekillendiriyorum. Bu dallardan at, geyik ve kurt yaptım. Yapımı 1 yılı buldu. Şimdiki hedefim kartal vb. hayvanları heykelleştirmek. Lodos dallarından yaptığım büyük boylardaki heykelleri görenler ilk başta şaşırıyor sonra tebrik ediyorlar. Hatta satmam için teklif verenler oldu. Hobi amaçlı yaptığım için satmayı düşünmüyordum. Bu yeteneğimi keşfettim, bu yeteneği de ekmek kapısına çevirme fikri geldi. Bu işi asli işim olarak devam ettirmek istiyorum” dedi.