Anahtar Kelimeler: MÜHÜR ÇÖZÜM

MÜHÜR VAR ÇÖZÜM YOK

Karoser Erdoğan Akpınar, uygun şartları taşımadığı gerekçesiyle taşındığı 4. İşyeri de belediye tarafından mühürlenince “Ruhsat verebileceğiniz bir yer gösterin diyorum, göstermiyorlar. Hırsızlık mı yapayım” diyerek isyan etti.

38 yıllık karoser ustası Erdoğan Akpınar’ın işyeri sanayi sitesi dışında faaliyet gösterdiği gerekçesiyle Gazipaşa Belediyesi tarafından mühürlendi. Daha önce sanayi sitesi içerisinde faaliyet gösteren ancak kamyon kasalarının kaldırıma taşması nedeniyle sanayi sitesinden çıkarılan Akpınar duruma isyan etti. Belediye yetkililerinin kendisine ruhsat alabileceği bir yer göstermediğini söyleyen Akpınar, “Evime ekmek götürmek için hırsızlık mı yapayım? Yeter artık!” diyerek işyerinin mühürlenmesine tepki gösterdi.

16 Eylül 2021 tarihinde zabıta ekiplerinin mühürlediği dükkanına gitmeye devam eden Akpınar, kendisini ziyarete gelen esnaflarla sohbet ederek vakit geçiriyor. Evinin kira olduğunu ve esnaf kefalet kooperatifine kredi borcu olduğunu söyleyen Akpınar, çok zor durumda olduğunu söyledi. 4 kez dükkan değiştirmek zorunda kaldığını belirten Akpınar, “ Daha önce çarşı merkezinde bir dükkanım vardı. O dönemin belediyesi burayı sanayiye taşımam gerektiğini söyledi. Bunun üzerine sanayiye taşındım. Sanayi sitesine dükkanlar küçük ve sınırlı sayıda dükkan bulunuyor. Kamyon kasasının kaldırıma çıktığı gerekçesiyle belediyeden tekrar ihtar aldım. İşyerimi bir kez daha değiştirdim. Şikayet olması üzerine geçmiş dönem belediye başkanı da işyerimi kapatmamı istedi ancak bana şuanki bulunduğum belediyeye ait alanı tahsis etti. Belediyeye ve yeri belediyeye bağışlayan eski mülk sahiplerine ecrimisil ödeyerek burada faaliyete başladım. Bu dükkanımı da kredi çekerek kurdum. Ne olduysa oldu şimdiki belediye gelerek işyerimi sanayi sitesinde faaliyet göstermediğim gerekçesiyle mühürledi” dedi.

NEREYE RUHSAT VERİRLERSE ORAYA GİTMEYE HAZIRIM

Sanayi sitesi içerisinde kendisine uygun dükkan bulunmaması, sanayi dışında ise belediyenin işyeri ruhsatı vermemesi nedeniyle ne yapacağını bilemeyen Erdoğan Akpınar, “Bana bir çözüm bulsunlar. Ben mesleğimi yapmaya devam etmek istiyorum. Evime ekmek götürmek zorundayım. Çocuğum karoser ustalık belgesi aldı ama kendisine işyeri açacak bir dükkan bulamıyorum. Bana ruhsat verebilecekleri bir yer, bölge göstersinler. Neresi olursa olsun fark etmez gider oraya işyerimi kurarım ama şuan tam anlamıyla çaresizim” diye konuştu.

“BELEDİYE SİYASİ DÜŞÜNCEYLE HAREKET EDİYOR”

Mağdur olan Akpıınar’ı ziyaret eden AK Parti İlçe Başkanı Ali Doğan, Akpınar’a ‘Geçmiş olsun’ dileklerini iletti. Yapılan davranışın tamamen siyasi bir düşüncenin eseri olduğunu söyleyen Başkan Doğan, “Bir esnafın ekmek teknesiyle bu kadar uğraşılmasını, ekmek teknesinin tekmelenip devrilmesini doğru bulmuyorum. Siyasi görüşü ne olursa olsun hiçbir esnafın bu şekilde bir davranışa maruz kalmasını istemeyiz. Erdoğan kardeşimiz bana yer gösterin, neresi olursa olsun, ruhsatımı alayım işime devam edeyim diyor. Gelin hep beraber Erdoğan kardeşim ve bu durumda olanlar için elimizi taşın altına koyalım ve çözüm üretelim. Allah’ın izniyle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından gireceğimiz yerel seçimleri kazanacağız. O zaman siyasi kimliğine bakılmaksızın hiçbir esnaf bu şekilde mağdur edilmeyecek. Buna buradan söz veriyorum” şeklinde konuştu.