Anahtar Kelimeler: MÜBAH

OTEL İÇİN HER YOL MÜBAH

Gazipaşa Belediyesinin Pazarcı ve Kahyalar’da yapılan ve “Rant” iddialarına neden olan 18. madde uygulamaları hakkında düzenlediği toplantıda konuşan Başkan Yılmaz, “Beni ilgilendirmiyor rantı kim kazanmış kim kazanmamış. Önemli olan otel yapılması” dedi.

GAZİPAŞA Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Pazarcı ve Kahyalar mahallelerinde bulunan turizm alanlarında yapılan ve “Rant” iddialarına neden olan 18. Madde uygulaması hakkında Belediye Kültür Merkezinde bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıya Gazipaşa AK Parti İlçe Başkanı Ali Doğan, Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Numan Terzi, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Ömer Güven, İYİ Parti İlçe Başkanı Osman Nuri Yılmaz, sivil toplum örgütleri, sendika yöneticileri ve vatandaşlar katıldı. Toplantıda Belediye Kültür Merkezinin hınca hınç dolduğu görüldü. Toplantı, katılımcılara Gazipaşa Belediyesi tarafından hazırlanan 18 uygulaması slaytının gösterimi ile başladı. Slayt gösteriminin ardından vatandaşların sorularına geçildi. Gergin ve tansiyonun bir an düşmediği toplantıda vatandaşların ve siyasilerin hedefinde Adil Üstündağ’a sağlandığı iddia edilen rant vardı. Rant iddialarının ayyuka çıkması ile birlikte bir hayli gergin olduğu gözlenen Başkan Yılmaz’ın vatandaşların sözünü sık sık kesmesi tepkilere neden oldu.

Toplantıya Green Park Otelleri'nin sahibi Adil Üstündağ’ın arazilerinin birleştirilmesine yönelik vatandaşların ve siyasilerin tepkisi damga vurdu.

Toplantıda söz alan vatandaşlardan Mustafa Akkoca, "Planda anladığımız kadarıyla yol var deniyor ama daha sonra iptal olma durumu var mı? Sahilden araç geçebilecek mi? Gazipaşalı bu sahilden faydalanabilecek mi?" sorularını yöneltti.

YILMAZ: HAKKINIZI SAVUNACAKSINIZ

Yılmaz, "Planda gösterdik. Kıyı kenar çizgisinden 50 metre yeşil alan sonra 10 metre yol var. Şuanda bu yol trafiğe açık. Bu yol burada kalacak ve trafiğe açık olacak. Ancak ileride ne olur ne olmaz bilemem? Şuanda şehir içinde ki bir yolun ömür boyu trafiğe açık olacağı taahhüdünde bulunamam ben size" dedi. Gazipaşalıların sahilden yararlanıp yararlanamayacağı soru ile ilgili ise, “Hakkınızı savunacaksınız, kıyılar herkesindir” cevabını verdi.

KOCABAŞ’IN SORULARI YANITSIZ KALDI

Gazipaşa Cumhuriyet Halk Partisi Eski İlçe Başkanı turizmci Bülent Kocabaş, “Bir yatırımcının 6 parça arazisi bir noktaya toplandı. Değeri çok küçük olan araziler toplandığı zaman değeri artıyor. Bu rant sağlamaktır. Koruma amaçlı imar planını niçin gizlendi ve açıklanmadı? Sayın Durmuş Ali Toker'in Gazipaşa Kaymakamlığı'na verdiği dilekçede 74 bin 560 metrekarelik imar adası ada içinde bulunan kadastro parsellerden oluşturulmuştur' diyor. Bu bilgi yanlıştır ve kaymakamlığı da yanlış bilgilendirmiştir. Bu kamuyu, devleti yanıltmaktır. Aynı ada içinde değil bu vatandaşın arazileri bize böyle gösterildi. Bu doğru mudur? Yanlış mıdır? bunun açıklanmasını rica ediyorum." dedi.

Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Bülent Kocabaş'ın sorularını yanıtsız bıraktı.

TERZİ: KARŞI ÇIKTIĞIMIZ RANT SAĞLAMAK

Gazipaşa Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Numan Terzi, "Öncelikle şunu belirteyim biz Gazipaşa'da turizmin gelmesini istiyoruz. Bu konuda hiç bir sıkıntımız yok. Bizim karşı çıktığımız nokta kamu eliyle birilerine rant sağlamak. Benim merak ettiğim bir konu var. Yatırımcı Sayın Adil Üstündağ'a ait çeşitli bölgelerde parseller var. Bu parseller 74.000 m2 alanda toplandı mı? Yoksa mevcut yerlerinden başka yerlere mi kaydırıldı?" diye sordu.

Başkan Yılmaz, "Başkanım teşekkür ediyorum. Biraz önce anlatıldı aslında, bu soruların cevabı verildi. Nereden nereye ne toplandı? Ne amaçla getirildiği ayrıntılarıyla söylendi. Adil Üstündağ'ın 103 dönüm yeri var. 75 dönümlük adada orada boşluk vardı kenarlardan gelen parçalar oluştu ama parçaların boşalttığı yerlerde bölgedeki bizim öncelik sahiplerine verildi. Yatırımcıya özel olarak kolaylık olsun diye yapılan bir işlem değil" yanıtını verdi.

Başkan Terzi, "Siz güzel anlatıyorsunuz da Adil Üstündağ'ın oraya otel yapacağının garantisi ne? Ya yapmazda yarın satarsa! Aradaki çıkan rant payı nereye gidecek? Birileri buradan ekstra rant sağlamasın" dedi.

Yılmaz, “Şimdi şöyle; Adil Üstündağ yeri satıyorsa alan kişi cebine koyup götürecek mi? Alacak otel yapacak. Beni ilgilendirmiyor rantı kim kazanmış kim kazanmamış.”

KOCABAŞ SALONU TERK ETTİ

Cumhuriyet Halk Partisi Eski İlçe Başkanı ve Turizmci Bülent Kocabaş rant iddialarının tartışıldığı anlarda sinirlenerek salonu terk etti. Kocabaş salonu terk ederken, "Arazisi neredeyse orada yapar otelini. Kamuoyunu yanıltıyorsunuz. Biz sizi protesto ediyoruz. Tarihi yanıltıyorsunuz, yanlış içindesiniz. Belediye meclis üyeleri de yanlış içinde, sizde." ifadelerinde bulundu.

Vatandaşların dinlenmesinin ardından Kahyalar sahili 18 uygulaması da görüşülerek toplantı sona erdi.