PATLAMA SORUNU BASINÇ KIRICI İLE ÇÖZÜLECEK

Gökçeler Barajı’nın sulama hattında son günlerde artan patlaklara ilişkin basın açıklaması yapan AK Parti İlçe Başkanı Doğan, patlak sorunun çözümü için basınç kırıcı bir sistemin yapımına başlandığını söyledi.

AK Parti Gazipaşa İlçe Teşkilatı’nda basın mensuplarıyla bir araya gelen İlçe Başkanı Ali Doğan, Gökçeler Barajı’nın sulama hattında meydana gelen patlaklarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Hatlarda meydana gelen patlamanın yüksek basınç nedeniyle gerçekleştiğini belirten Doğan, patlakların oluşmaması için basınç kırıcı bir sistemi hayata geçirmek için çalıştıklarını söyledi. DSİ Bölge Müdürlüğü’nde AK Partili Milletvekillerinin de katıldığı bir toplantıda sorunları dile getirdiğini belirten Doğan, görüşme sonrası gerekli adımların atıldığını vurguladı. 
Başkan Doğan, “Yukarıya kırıcı yapılıyor. Basınç ayarlama odası da diyebiliriz. Elektrik üretirken çıkan suyu bölgeden yakın bir yerden risale hattına alacağız. Kodu düşük yerlere vereceğiz suyu. Yani santralin elektrik üretirken enerjisini aldığı su, sulama kanalına girecek. Sulama kanalından da Aydıncık, Beyobası, Hasdere, Çobanlar, Ekmel, Koru gibi kodu düşük yerlere verilecek. Yukarıdan gelen suyun, hatlara basıncı ayarlanarak verilmesi lazım. Şu andaki patlaklarımızın birçok sebebi de bu. Dolayısıyla biz orayı yaptığımız zaman o patlakları daha az ve hedefimize bir tık daha ulaşacağız Allah izin verirse” dedi. 

“PATLAK RİSKİNİ ORTADAN KALDIRACAĞIZ”

Macar ve Beyrebucak Mahallelerindeki yaşanan boru patlamalarında da değinen Başkan Doğan, “Evet sürekli patlıyor gibi gözüküyor ama kilometrede bir patlak olma istatistiği var genel olarak. Yani biz 100 kilometre boru döşemişiz 14 patlak olmuş daha. Öyle çok fazla abartılı bir patlak sayısı yok. Ama biz bunlar da olmasın istiyoruz. Bununla ilgili geçtiğimiz günlerde DSİ ile görüştük, şimdi sarma ekibi geliyor. Şu anda 2-3 tane baca açtırdık. Macar, Beyrebucak ve Hasdere çevresinde bu bacalardan borunun içine giriş yapılıyor. Borunun içine fiber sarma yapılıyor. Yaklaşık 3 kilometre bitti, 14 kilometre daha yapılacak. Bu 14 kilometreyi içerden sardığımız zaman Allah izin verirse patlama riskini ortadan kaldırabileceğimizi umuyoruz. Daha önceki sardığımız yerlerden patlak vermiyor artık. Demek ki içten sarma olumlu bir sonuç verdi” diye konuştu.

‘‘BARAJ HERKESE HİZMET EDECEK”

Boru patlamalarıyla ilgili siyasi çevrelerce yapılan yorumlara saygılı olduğunu vurgulayan Doğan, “Bu tür sıkıntıların da siyasi malzeme yapılmasından rahatsızım. 100 bin metre boru döşemişiz, Antalya’nın ikinci büyük barajını yapmışız ve bu barajı içme suyu, sulama suyu ve elektrik ihtiyacına cevap verecek tonajda ve çapta yaptık. Yani gerçekten her türlü siyasi yoruma açığız, bütün siyaset içindeki yorum yapan, duyarlılık gösteren arkadaşlarımıza da teşekkür ederiz ama bu baraj Gazipaşa’nın barajı, hepimizin barajı. Şu parti, bu parti değil hepimize hizmet edecek. Dolayısıyla bence barajın ya da herhangi bir kamusal çalışmaların eksiği üzerinden siyaset yapmak yerine daha güzelini nasıl yapıyoruz diye siyaset yapılması kanımca Gazipaşa için daha yararlı olur. Herkese saygılıyız, bu konuda kimseden de şikayetimiz yok” dedi.