Anahtar Kelimeler: TARİHİ BULGULAR ARAYIŞI BAŞLIYOR

TARİHİ YENİ BULGULAR ARAYIŞI BAŞLIYOR

ALANYA Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Gazipaşa’nın Güneyköy Mahallesi’ndeki Antiochia Ad Cragum Antik Kenti’nde kazı çalışmalarına başlıyor.

Gazipaşa Güneyköy Mahallesi’nde Prof. . Dr Michael Hoff başkanlığında 21 Haziran-21 Ağustos 2021 tarihleri arasında kazı çalışmaları gerçekleştirilecek.Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Üyesi Nisa Yılmaz Erkovan Kazı Başkanı 1’inci Yardımcısı, Kastamonu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Asena Kızılarslanoğlu da Kazı Başkanı 2’inci Yardımcısı olarak görev yapacak. Ayrıca farklı disiplinlerden birçok öğretim üyesi ile öğrenciler kazı çalışmalarında yer alacak.

ÖGRENCİLER KAZI ÇALIŞMASINDA YER ALACAK

Antiochia ad Cragum Antik Kenti, Antalya İli Gazipaşa İlçesi Güney Köyü sınırları içinde yer alır. Antiochia ad Cragum antik kenti, Toros dağ silsilesinden denize doğru uzanan eğimli bir yamaç üzerinde konumludur.Covıd-19 Pandemisi nedeniyle 2020 yılı kazı sezonunda küçük bir ekiple depo çalışmalarının yapıldığı kazı çalışmalarında bundan sonraki süreçte ALKÜ Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü 2’inci sınıf öğrencileri zorunlu stajlarının başlaması ile kazı çalışmalarında stajlarını tamamlama imkânı bulacak. Antik kentte belirlenen yapılardaki kazı çalışmalarında yaklaşık 60 kişilik bir ekip yer alacak. Kentin ve limanının bulunduğu bölge, MÖ 1’inci Yüzyılın ilk yarısında bu sahillerde faaliyet gösteren ve doğu Akdeniz’in kıyı yerleşimlerini ve ticaret gemilerini yağmalayan Kilikia korsanlarının sığınma alanlarından biridir. Bir kıyı kenti olmasına rağmen, kent merkezi deniz seviyesinden yaklaşık 300 ila 350 metre yükseklikte, çeşitli yönlerden kayalık ve sarp yamaçlarla çevrilen bir konumdadır ki bu özelliği kenti denizden gelebilecek saldırılara karşı koruyan doğal bir savunma sistemi oluşturur. Antik kentin mimari kalıntılarının yoğunlaştığı ve nispeten sağlam olarak günümüze ulaştığı yaklaşık 24 hektarlık bölümü modern Güney Köyü ile iç içedir.