Anahtar Kelimeler: UKRAYNALI KADIN MÜSLÜMAN

UKRAYNALI KADIN MÜSLÜMAN OLDU

Gazipaşa’da yaşayan Ukrayna vatandaşı Valentyna Vapelnik, İlçe Müftülüğünde düzenlenen ihtida merasimiyle Müslüman oldu.

Gazipaşa İlçe  Müftülüğü’ne müracaat eden Ukrayna vatandaşı Valentyna Vapelnik, Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman oldu. İlçe Müftülüğünde düzenlenen İhtida Merasiminde Hıristiyanlıktan İslam dinine geçen Valentyna Vapelnik, “Şerife” ismini aldı. Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan ve duygulu anların yaşandığı merasimde, İlçe Müftüsü Yunus Erdoğan, Valentyna Vapelnik’e İslam dini ve Müslümanlık hakkında aydınlatıcı açıklamalar yaptıktan sonra ihtida merasimine geçildi.

İcra edilen merasimine Müftülük Şefi Turan Akbaş,  Çarşı Camii İmam-Hatibi Halil Kılıç ve Valentyna Vapelnik’in Müslüman olmasına vesile olan müsebbibi Fatih Demirci şahitlik yaptılar.

İhtida Merasiminde konuşan Erdoğan: “İslam Allah’ın birliğini kabul etmektir. O’na teslim olmaktır. Biz Müslümanlar bütün peygamberlerin Allah tarafından gönderildiğini kabul ederiz.  Hepsinin hak olduğuna inanırız. Müslüman olan bir insanın yapması gereken vazifeler vardır. İbadetlerimizi yerine getirmeye ve yararlı, güzel işler yapmaya özen göstermeliyiz. Allah’ın haram kıldığı davranışlardan uzak bir hayat yaşamalıyız” dedi.

Müslüman olmak için İslamiyet’i araştırdığını ifade eden Valentyna Vapelnik, kendi arzusuyla Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman olmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Allah’ın bir olduğuna inanıyordum. Müslüman olunca kendimi daha huzurlu ve mutlu hissediyorum. İlk fırsatta Kur’an-ı Kerim’i okumayı ve Türkçe’yi öğrenmeyi istiyorum” şeklinde duygularını ifade etti. 

İlçe Müftüsü Erdoğan, İslamiyet’i tercih ederek Müslüman olan Şerife Vapelnik’i  tebrik ederek kendisine Kur’an Kerim hediye etti.  İhtida merasimi dua ile son buldu.