“YILMAZ’IN BU YÜKÜ KALDIRACAK POTANSİYELİ YOK”

Belediye Başkanı Yılmaz’ın rant iddialarıyla ilgili “Bilmiyoum” açıklamasına yanıt veren MHP İlçe Başkanı Terzi, “Siz bilmiyorsanız çözümü kim üretecek. Yılmaz’ın bu yükü kaldıracak potansiyelinin olmadığı açık” dedi.

GAZİPAŞA Belediyesi’nin Selinus Sahilinde gerçekleştirdiği 18. madde uygulamaları nedeniye, ülke gündemine kadar gelen “Rant” iddiaları hakkında geçtiğimiz hafta bir basın açıklaması yapan MHP İlçe Başkanı Numan Terzi, Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz’dan konuya ilişkin resmi yazı ile bilgi istediklerini ancak Başkan Yılmaz’ın kendilerine bilgi vermediğini söylemişti.

Terzi’nin açıklamasından bir gün sonra basın toplantısı düzenleyen Başkan Yılmaz ise MHP’li Meclis Üyesi Murat Özgen’in bilgi talebine yanıt verildiğini iddia etmişti.

Bunun üzerine bugün yazılı bir açıklama yapan MHP İlçe Başkanı Terzi, Başkan Yılmaz’ın olayları doğru şekilde kamuoyuna yansıtmadığını söyledi.

Amacının siyasi polemik olmadığını belirten Terzi, yaptığı yazılı açıklamada şunları dile getirdi:

“Bugün burada söyleyeceğim sözlerin amacı, ilçemiz adına yeni bir siyasi polemiği oluşturmaktan ziyade, yapılan faaliyetlerden ve Gazipaşa adına geri dönüşü olmayacak şekilde alınan kararlardan kamuoyunun haberdar olmasını sağlamak ve halkımızın doğru bilgilendirilmesini hedeflemektedir.

“KENDİSİNİN DE BİLGİSİ YOKMUŞ”

Bu düşüncelerle meclis üyeleri aracılığıyla yapmış olduğumuz bilgi alma girişimi, maalesef Sayın Yılmaz’ın ifade ettiği şekilde olmamıştır. 18 uygulaması ile ilgili hem CHP hem de İYİ Parti meclis üyeleri bilgilendirilirken, MHP ve AKP meclis üyeleri konunun dışında tutulmuş, bilgi edinme adına dilekçe ile yapmış olduğumuz başvuru bile ‘Herhangi bir bilgi-belge veremeyiz’ şeklinde bir üslupta geri çevrilmiştir. Bizim bu yollarla elde edemediğimiz bilgi alma girişimi, sonunda basına yapmış olduğumuz basın açıklaması neticesinde Sayın Yılmaz’ın dikkatini çekmiş olacak ki basın üzerinden bizimle iletişime geçme kanalını açmış oldu. MHP İlçe Başkanlığı olarak yapılan basın açıklamasını okuduğumuzda aslında çok da bir şey kaybetmemiş olduğumuzu anladık. Çünkü Sayın Yılmaz’ın da aslında bizden çok farklı olmadığını gördük. Kendilerinin de konu ile alakalı bir bilgisi yokmuş!

“BAŞKAN PROTOKOL ADABINI BİLMELİ”

Sayın Yılmaz için “Bilgisi yokmuş!” demişken; yazmış olduğu basın açıklamasının her satırında ‘Ben bilmiyorum. Benim haberim yok’ diyen bir belediye başkanı ile karşı karşıyayız. Oysa ki bundan tam 9 ay evvel seçim toplantılarında yerel yönetimler üzerine yüksek lisans yaptığının altını çizerek her konudan haberdar olan bir belediye başkan adayını meydanlarda izliyorduk. Ne oldu, ne değişti? Sayın Belediye Başkanımız herşeyden evvel protokol adabını ve hitap şeklinin nasıl olması gerektiğini bilmeli. Hiçbir yerde, hiçbir zaman bir ilçenin siyasi parti ilçe başkanına ‘Bunu sormak lazım şeye’ gibi bir ifade ile hitap edemezsiniz. ‘Şey’ diyerek ifade ettiği kişi kimdir?

“POTANSİYELİNİN OLMADIĞI AÇIK”

Sayın Yılmaz’ın basın üzerinden yapmış olduğu açıklama tam anlamıyla bir talihsizliktir. Bu açıklamayı okurken, kendilerinin yoğun bir baskı altında kaldığının ve bu yükü kaldırabilecek bir potansiyelinin olmadığı da açıktır. Siz Belediye Başkanı olarak Gazipaşa ilçesinin bütün sorunlarıyla yakından alakadar olmalı ve her konuya hâkim olmalısınız. İlçemiz adına sizin ‘Bilmiyorum’ deme hakkınız yoktur. Bu millet sizi o makama seçerken, herşeyden haberdar olmanız için seçti. Herşeyden haberdar olup, çözüm üretmeniz için oy verdi. Peki sizin hiçbirşeyden haberiniz olmayacaksa, çözümü kim üretecek? Sorunlardan, öyle sizin yaptığınız gibi bu Büyükşehir’in işi, bu DSİ’nin yapması gereken bir olay diyerek sıyrılamazsınız.

“İNEK İÇTİ DAĞA KAÇTI HİKAYESİ”

Yapılmış olan açıklamayı olduğu gibi aşağıya aktarıyor ve konunun acziyetini kamuoyu le paylaşıyorum:

“…Efendim 'Dağ başından arazi getirilmiş' Peki nereye getirilmiş bu arazi? Deniz kenarına. Deniz kenarındaki araziler nereye gitti? Biliyor musun bunları? Var mı bir tane örnek. Deniz kenarında bulunan arazim dağın tepesine götürülmüş diyen biri var mı? Bunu iddia eden arkadaşlar bir örnek versinler. Kimin arazisi deniz kenarından uçmuş. Ben de bilmiyorum. Bilmeden neden kamuoyunun kafasını karıştırıyorsunuz?...”

Mehmet Ali Yılmaz Bey’in vermiş olduğu cevap, bana şu tekerlemeyi anımsattı.

-Kara kedi nerde?

-Ağaca çıktı.

-Ağaç nerde?

-Balta kesti.

-Balta nerde?

-Suya düştü.

-Su nerde?

-İnek İçti.

-İnek nerde?

-Dağa kaçtı.

-Dağ nerde?

-Yandı bitti kül oldu…” 

“TESİS YAPMA GARANTİSİNİ KİM VERDİ?”

18 uygulaması yapılırken, Adil Üstündağ isminde bir yatırımcı tarafından ilçemize 14 bin kişilik bir tesisin kurulacağı bilgisi de beraberinde kamuoyu ile paylaşıldı. Peki bu kişi ile yapılan görüşmelerde nasıl bir teminat alındı? Yani bu kişinin, bu tesisi yapma garantisini kim veriyor? 14 bin kişilik bir tesis için ne kadarlık bir arazi gerekiyor? 75 dönümlük bir araziye bu potansiyele sahip bir tesis kurulabilir mi? Hani Sayın Yılmaz, malumunuz teknik konular hakkında fazla bir bilgiye sahip değil ya! Birileri bu boşluğu doldurup Başkan Bey’e yanlış bilgi aktarıyor olabilir mi?

“TEŞEKKÜRÜMÜ GERİ ALIYORUM”

Hani diyor ya Sayın Yılmaz ‘…Ben öyle bir şey görmedim.’ İnanın ben de böyle bir basın açıklaması daha önce hiç okumadım. Bu arada daha önceki yapmış olduğum basın açıklamasında, Sayın Yılmaz’ı belediyede çalışan personelleri düşünce ya da fikirlerinden dolayı işten çıkarmadığı için takdir etmiş, kendilerine teşekkür etmiştim. Bu teşekkürümü de 8 Ocak 2020 tarihinde çıkan haberlerin ardından geri alıyorum. Çünkü işçi alımları her ne kadar Büyükşehir bünyesinden yapılmış olsa da Muhammed Ali Doğan’ın hangi yönüyle, Finike ilçesine sürgün edildiğini de sormadan geçemeyeceğim! Biz MHP İlçe Başkanlığı olarak ilçemiz adına yapılacak olan bütün faaliyetlerin takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz. Yetkili merciler isterlerse basın üzerinden isterlerse de kendi istedikleri bir toplantı neticesinde bizleri davet ederlerse, memnuniyetle katılıp, konular ile alakalı istişarelerimizi sunmak isteriz. Amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değildir.”